You are here: / Stokke v2 / Nie daj się zniszczyć stresowi

Nie daj się zniszczyć stresowi

Nie daj się zniszczyć stresowi
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Codzienność każdego z nas pełna jest napięć. Gdy nie będziemy ich rozładowywać, mogą nas słono kosztować…

Stres towarzyszy nam na każdym kroku, bo nie dość, że żyjemy z zegarkiem w ręku, to jeszcze musimy podołać wielu obowiązkom. Gdy przejmujemy się zbytnio, cierpi cały organizm.

Jeśli dawka stresu jest coraz większa, wielu z nas nie umie sobie z tym poradzić. Stajemy się nerwowi, rozdrażnieni, jesteśmy coraz bardziej zmęczeni i coraz bardziej z siebie niezadowoleni. Co gorsza, nadmierny stres działa źle nie tylko na naszą psychikę, ale i na zdrowie. Zwłaszcza gdy pojawią się wczesne objawy ciąży powinniśmy starać się uspokoić, gdyż stres może mieć negatywny wpływ na nasze przyszłe dziecko.

Lekarze podkreślają, że długotrwały stres może wywołać m.in. nadciśnienie tętnicze, choroby serca i jego zawał, udar mózgu, chorobę niedokrwienną, wysoki poziom cholesterolu we krwi, nerwice, bezsenność, chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy, zaburzenia miesiączkowania oraz zaburzenia erekcji.

Aby skutecznie przeciwdziałać stresowi, należy poznać jego przyczynę, by móc w przyszłości unikać podobnych sytuacji. Pomagają go redukować także techniki relaksacyjne (np. joga, medytacja) oraz systematyczne uprawianie sportu.

Stres sprzyja depresji. Podczas dużego stresu w naszym organizmie wzrasta poziom hormonu stresu – kortyzolu: Z kolei spada poziom serotoniny, hormonu odpowiedzialnego za sen i potrzeby seksualne oraz dopaminy, odpowiedzialnej za procesy emocjonalne. Zbyt mała ilość serotoniny i dopaminy zaś jest przyczyną powstania depresji.

YOU MIGHT ALSO LIKE